菜煎饼加盟
400-632-8077
加盟动态

一个菜煎饼的净利润能赚多少?

时间: 2021-07-10作者: 浏览量:

  菜煎饼作为一种大众食品,在当下这个饮食多样化的时代,菜煎饼这样的小吃远远要比大鱼大肉更受消费者们欢迎,因为菜煎饼的度很高,自然想要做这块生意的人也不在少数。要想做成好生意,除了对市场进行考察之外,更要精确进行成本利润分析,那么,一个菜煎饼能赚多少钱呢?我们一起算算就知道了。
  As a kind of popular food, pancakes are far more popular with consumers than fish and meat in the era of diversified diet. Because pancakes are very popular, there are not a few people who naturally want to do this business. In order to make a good business, we should not only investigate the market, but also analyze the cost and profit accurately. How much can a pancake make? Let's work it out together.
  一般来说,菜煎饼的市面价是6元一个,成本主要如下:
  Generally speaking, the market price of pancakes is 6 yuan. The main costs are as follows:
  1、煎饼皮:价格是3.5元一斤,一斤大概有10-11张,一个菜煎饼要用到两张,所以一个菜煎饼在饼皮上的成本耗费是0.7元。
  1. Pancake skin: the price is 3.5 yuan per Jin. There are about 10-11 pancakes per Jin. Two pancakes are needed for one dish, so the cost of one pancake on the skin is 0.7 yuan.
  2、香料:香料是做菜煎饼时很重要的一个食材,平均价格是40元一斤,一般每份菜煎饼会用到0.2元的量。
  2. Spice: spice is an important ingredient in making pancakes. The average price is 40 yuan per kilogram. Generally, 0.2 yuan is used for each pancake.
  3、孜然粉:孜然粉的价格是20元一斤,一份菜煎饼仅仅需要用到0.1元的孜然粉就够了。
  3. Cumin powder: the price of cumin powder is 20 yuan per Jin, and only 0.1 yuan of cumin powder is needed for a dish pancake.
  4、油、鸡精、味精、盐、辣椒等:根据做菜煎饼的多年经验总结,一份菜煎饼的用量耗费大概是0.4元。
  4. Oil, chicken essence, monosodium glutamate, salt, pepper, etc.: according to the experience of making pancakes for many years, the consumption of a pancake is about 0.4 yuan.
  5、蔬菜:包括计算上土豆丝、胡萝卜丝、豆腐、粉丝、青菜等等,成本价格在0.5元左右。
  5. Vegetables: including shredded potatoes, shredded carrots, tofu, vermicelli, vegetables and so on. The cost price is about 0.5 yuan.
  6、打包袋:市面上的是1000元一捆,是5000个,一份菜煎饼打包袋的成本就是0.2元。
  6. Packing bag: the market price is 1000 yuan a bundle, which is 5000. The cost of a dish pancake bag is 0.2 yuan.
  整体算下来,一份菜煎饼的成本也就在2.1元左右,姑且算上用电以及耗煤等量,一份菜煎饼的价格最多3元,销售价格是6元,这样一份菜煎饼就可以挣3元,可以说是比较高额的利润了。
  On the whole, the cost of a pancake is about 2.1 yuan. Let alone electricity and coal consumption. The price of a pancake is 3 yuan at most, and the sales price is 6 yuan. In this way, a pancake can earn 3 yuan, which can be said to be a relatively high profit.